درباره کامپوزیت

درباره کامپوزیت

کامپوزیت چیست

کامپوزیت چیست ، قدیمی ترین مثال از کامپوزیت ها مربوط به افزودن کاه به گل جهت تقویت گل و ساخت آجری مقاوم جهت استفاده در بناها بوده است. قدمت این کار به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. در این مورد کاه نقش تقویت کننده و گل نقش زمینه ی ماتریس را دارد ارگ بم که شاهکار معماری ایرانیان بوده است، نمونه بارزی از تکنولوژی کامپوزیت ها در قرون گذشته بوده است. مثال دیگر تقویت بتن توسط میله های فولادی میباشد باشد که قدمت آن به سال 81 میلادی باز میگردد. در بتن مسلح یا تقویت شده میله های فلزی استحکام کششی لازم را در بتن ایجاد می نمایند چرا که بتن یک ماده ترد می باشد و مقاومت اندکی در برابر بارهای کششی دارد. بدین ترتیب بتن وظیفه تحمل بارهای فشاری و میله های فولادی وظیفه تحمل بارهای کششی را برعهده دارند
تاریخچه مواد پلیمری تقویت شده با الیاف به سال 1940 در صنایع دفاعی و بخصوص کاربرد های هوا-فضا بر میگردند برای مثال در سال 1945 بیش از 7 میلیون پوند الیاف شیشه بطور خاص برای صنایع نظامی، مورد استفاده قرار گرفته شده است.در ادامه با توجه به مزایای آنها، به صنایع عمومی راه یافتند.

 

تعریف کامپوزیت:


ترکیب دو یا چند ماده با یکدیگر بطوری که بصورت شیمیایی مجزا و غیر محلول در یکدیگر باشند و بازده و خواص سازه ای این ترکیب نسبت به هر یک از اجزاء تشکلی دهنده آن به تنهایی، در موقعیت برتری قرار بگیرد را کامپوزیت می نماند. به عبارت دیگر کامپوزیت به دسته ای از مواد اطلاق می شود که آمیزه ای از مواد مختلف و متفاوت در فرم و ترکیب باشند و اجزاء تشکیل دهنده آنها هویت خود را حفظ کرده، در یکدیگرحل  نمی شوند. با توجه به این امر کامپوزیت از آلیاژ فلزی متفاوت می باشد. بنابراین کامپوزیت ترکیبی است از حداق دو ماده مجزای شیمیایی با فصل مشترک مشخص بین هر جزء تشکیل دهنده، گروه تحقیقاتی و تولیدی کامپوزیت شیمی سازه یکی از شرکت های پیشرو در این صنعت می‌باشد.

تقسیم بندی کامپوزیت ها:

موارد کامپوزیتی از یک ماده زمینه (ماتریس) تقویت شده با  انواع مختلفی از الیاف ها ساخته شده است. الیافهای تقویت کننده، تحمل کننده اصلی بارها می باشند و زمینه وظیفه فراهم سازی بستر مناسب جهت انتقال بار از الیافی به الیاف دیگر را برعهده دارد. کامپوزیت ها براساس نوع زمینه ای که تقویت کننده را احاطه نموده است و آنها را به هم اتصال می دهد به سه گروه عمده براساس یک طبقه بندی بین اللملی واحد تقسیم میشوند که عبارتند از:


1-کامپوزیت های پایه فلزی 


2-کامپوزیت های پایه سرامیکی


3-کامپوزیت های پایه پلیمری